Yaşam Koçluğu Eğitimi
Yaşam Koçluğu Eğitimi
Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçu, psikolojik danışmanlık hizmeti sunan ya da psikolog olan bir kişi değildir. Bireylere farklı bakış açısı kazandırmaya gayret gösteren, problemlere karşı pratik çözümler sunabilen ve bireylerin iletişim yeteneklerinin ortaya çıkabilmesini sağlayan kişilerdir. Süreç içerisinde yaşam koçlarının ve bireylerin kendilerine ait farklı sorumlulukları söz konusudur. İki tarafın da bu süreçten olumlu sonuçlar elde edebilmesi için sorumluluklarını büyük bir titizlikle yerine getirmesi gerekmektedir. Yaşam koçları, bireylere iyileştirme sözü vermeden, kendi içlerindeki potansiyelin dışarıya çıkmasını sağlarlar. Böylelikle bireyler potansiyellerini görerek gelişim süreçlerini daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya başlarlar.

Profesyonel bir yaşam koçu, danışan kişiye vereceği desteği tamamen karşılıksız bir şekilde verir. Danışanın alacağı kararlar hoşuna gitse de gitmese de onu desteklemek yaşam koçlarının görevleri arasındadır. Yaşam koçları insanların hayatlarına doğrudan müdahale etmek yerine dolaylı yollardan müdahale ederek onlara yön göstermeyi tercih ederler. Böylelikle danışan kişiler tamamen kendi özgür ve hür iradeleriyle hayatlarının kontrolünü ele almaya başlarlar ve hedefledikleri tüm hayallerine doğru emin adımlar ile ilerlemeye başlarlar.
 

Yaşam Koçluğu Eğitimi Nedir?

Yaşam koçluğu eğitimi, danışan ve koç arasında planlı bir gelişim ilişkisinin kurulması amacıyla gerekli olan özel beceri ve tekniklerin kazanılmasını sağlamaktadır.

Yaşam koçluğu eğitimi alan kişiler kişisel yaşam koçu ya da mesleki yaşam koçu olabilirler. Kişisel yaşam koçluğu motivasyon, ilişkiler, iletişim veya farkındalık kazanma gibi alanlarda çalışırken, mesleki yaşam koçluğu olarak kariyerine devam etmek isteyenler iş, spor, sanat veya siyaset dünyasında çalışmalarına devam edebilirler.
 

Yaşam Koçluğu Eğitimini Kimler Alabilir?

Yaşam koçluğu eğitimini kendini ya da bir başkasının hayatını değiştirmek isteyen herkes alabilir. Psikologlar, Pdr’ler ,  Eğitmenler, Nefes Terapistleri , Bioenerji uzmanları, Öğretmenler, ATT (Acil tıp teknisyenleri) Diyetisyenler, Avukatlar , Nlp uzmanları , Spiritüel Danışmanlar, Sosyologlar, Sosyal hizmetler

...
...